خادم الموالی عباس داودی داوودی


جستجوی مطالب سایت در گوگل

صحیفه امام خمینی رحمت‌الله‌علیه جلد‏16 صفحه410

معصیت بودن بعضى از کارهاى به ظاهر اسلامى

گاهى مى‌شود که کارهاى به ظاهر اسلامى، لکن با بى‌توجهى و خلاف اسلام واقع‏ می‌‌شود. فى المَثَل، اشخاصى مى‌‏خواهند خدمت بکنند، پاسدارها مى‌‏خواهند خدمت بکنند، پلیس‏ مى‌‏خواهد خدمت بکند و قصدش هم خدمت است، لکن گاهى در کیفیت عمل طورى مى‌‌شود که معصیت مى‌‌شود؛ مثلًا، من از این کارهاى جزئى، خرده‌کارى‌‏ها شروع مى‏‌کنم؛ مثلًا، مى‏‌خواهند در کمیته‏‌ها، در جاهایى که براى بسیج مهیا هستند، مى‏‌خواهند این‌ها خدمت بکنند، لکن گاهى همین‌‌هایى که مى‏‌خواهند خدمت بکنند، یک کارهایى انجام مى‏‌دهند که با موازین اسلامى درست در نمى‌آید؛ مثل این‌که نصف شب‌‌ها شروع مى‏‌کنند به فریاد و شعار دادن و دعا خواندن و تکبیر گفتن، در صورتى که همسایه‌‏ها هستند و ناراحت مى‌‏شوند، مریض‌‌ها هستند، معلولین هستند، بیمارستان‌‌ها هست و این‌‌ها رنج مى‌‏برند، و شما یک چیزى را که مى‏‌خواهید عبادت باشد، معصیت کبیره مى‌‌شود. اگر در سحر- فرض بکنید- یک عده‌‏اى بخواهند دعاى وحدت بخوانند، خوب، مى‌‌شود در داخل منزل خودشان، در داخل آن محلى که هستند، در آن داخل، خودشان بخوانند. براى خدا مى‌‏خواهند بخوانند و بلندگو اگر دارند، بلندگو را در داخل بگذارند که صدا بیرون نیاید.

گاهى پیش من اشخاصى مى‌‏آیند و شکایت مى‌کنند که تمام آرامش ما را بعضى از این گروه‌‌ها به هم مى‌‏زنند و حتى ما خواب نداریم. شما مى‌‏خواهید یک کار عبادى بکنید، مى‏‌خواهید تظاهرات کنید، مى‌‏خواهید چه بکنید، تبلیغ کنید، دعا بخوانید شما، دعا بین خودتان و خداست. فرضاً بخواهید یک اجتماعى باشد که در آن اجتماع، دعا خوانده بشود، این‌جا نباید بلند‌گوهاى بزرگ را؛ پر قوّه را بیرون بگذارند و تمام افرادى که در این محله هستند یا محله‏‌هاى دور هستند، رنج ببرند از این کار. این‌‌ها معصیت کبیره است که الآن که متوجه شدید، دیگر عذر ندارید. اذیت مسلم و آزار مؤمنین از بزرگ‌‌ترین گناهان کبیره است. شما مى‌‏خواهید تبلیغ کنید، در بین خودتان مى‌‏خواهید بکنید، بکنید؛ مانعى ندارد. در مراکز خودتان هر چه مى‏‌خواهید دعا بکنید، هر چه مى‏‌خواهید تبلیغ کنید، هر چه مى‌‏خواهید شعار بدهید، لکن ملاحظه مردم ضعیف را، مردمى که روز کار کردند و حالا مى‏‌خواهند استراحت کنند، این مرضایى که در بیمارستان‌‌ها هستند، این‏ معلولینى که از خود شما هستند و در جنگ‌‌ها معلول شده‌‏اند و حالا مى‏‌خواهند استراحت کنند، [بکنید؛] این فریاد‌هاى شما نمى‏‌گذارد آن‌‌ها استراحت کنند. این یک امر پایینى است که من عرض کردم که از این‌‌جا باید رتبه رتبه بالا برود؛ مثلًا، فرض کنید که شما مى‏‌خواهید، پاسدار‌هاى عزیز و سایر اشخاصى که متصدى این امور هستند، مى‌‏خواهند یک خانه‌‏اى را که فهمیده‌‏اند که خانه تیمى است، آن‌‌جا را قبضه کنند ـ البته باید هم بکنند ـ لکن قبلًا باید آن‌طور بررسى بشود که صد‌درصد این خانه، خانه تیمى است که ـ خداى نخواسته ـ یک وقت در یک خانه‌‏اى به خیال خانه تیمى وارد بشوند به یک عده زن و بچه مردم و تا آمده‌‏اند بفهمند چى است چند تا از بچه‌‏هایشان یا ـ خداى نخواسته ـ تلف شده‌اند یا زخمى شده‌اند. شما کار اسلامى مى‏‌خواهید بکنید، لکن یک وقت سر از یک کار بسیار، جنایت بزرگى سر در مى‌‏آورد.

 

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم